Zájmové kroužky a vzdělávací kurzy ve šk. roce 2022/23
Traplice, 22. září 2022

Pondělí  13.45 - 14.15 Angličtina pro předškoláky v MŠ, Thea Šarkadiová
               15.30 - 16.30 Dětský folklorní soubor Trapličánek
               18.00 - 19.30 Cvičení jógy, Marie Maňásková

                            
Útery     14.45 - 15.15 Logopedická cvičení v MŠ, Yvetta Mucková
                            

Středa     7.45 - 11.15 Angličtina s Chrisem Odiase, 6.-9. třída
               16.00 - 17.00 IT kroužek pro mladší děti
               17.00 - 18.00 Klub Futurama pro starší děti, Blanka Svobodová
         
Čtvrtek    15.00 - 16.00 Raspberry PI CookBook, Karel Polák

Pátek      12.00 - 13.00 Logopedická cvičení v MŠ, Yvetta Mucková
                
            

                               
Raspberry PI a jeho využití
Traplice 10.května 2022

Naše nová platforma a tvůj nový počítač...ale i průmyslová řídicí jednotka, vzdělávací platforma, základ robota, digitální reklama, retro herní konzole, brána do domácí automatizace, multimediální centrum, průzkumník vesmíru a mnohem víc. Rychlost a výkon nového Raspberry Pi 4 je o krok dál než u předchozích modelů. Poprvé nabízí prakticky stejné možnosti a chování jako stolní počítač, jen v menším, energeticky účinnějším a mnohem levnějším formátu. Ať už upravujete dokumenty, brouzdáte internetem mnoha stránkami současně, vytváříte grafy v tabulkách, nebo připravujete prezentaci, systém je rychlý, plynulý, jeho ovládání intuitivní a velmi blízké zažitým návykům.


Projekt Arduino
Traplice, 2.ledna 2016

Arduino je otevřená elektronická platforma, založená na jednoduché počítačové desce (hardware) a vývojovém prostředí, které slouží k tvorbě software. Arduino je nástroj pro tvorbu malých počítačů, které mají větší kontrolu a cit pro fyzický svět, než běžné počítače, jak je známe.
Pomocí Arduina můžeme vytvářet interaktivní objekty. Arduino deska získává údaje od různých snímačů a senzorů (například snímač osvětlení, vzdálenosti nebo jen obyčejné tlačítko) a na základě těchto údajů ovládá nějaké výstupy (rozsvítí LED, zapne světlo nebo motor či jiný fyzický výstup). Aby Arduino deska vykonávala to, co potřebujeme, musíme vytvořit program pro Arduino mikrokontrolér. Na to používáme programovací jazyk Arduino (založený na jazyce Wiring) a Arduino software (IDE), založené na prostředí Processing.

Základní Arduino deska je velmi jednoduchá a vyrobíme ji i svépomocí, nebo součástky můžeme pospojovat na kontaktním poli. Arduino tvoří v podstatě mikrokontrolér, krystal, napájecí zdroj 5V a převodník pro komunikaci s počítačem. Podle požadované funkce (např. ovládání motorů, displeje nebo bezdrátového modulu) Arduino projektu lze využít širokou škálu rozšiřujících desek pro Arduino. 

Vnuci vnukům
Traplice, 8.března 2016

I v letošním roce pokračoval projekt Vnuci vnukům. V rámci PR aktivit uveřejnil týdeník Dobré ráno s kurýrem rozhovor s vedoucí projektu, zástupkyní ředitele ZŠ a MŠ Yvettou Muckovou a mladé novinářky Daniela Srnská, Valentina Horáková a Aneta Svobodová připravily  nové rozhovory a audionahrávky s pamětníky.  V portfoliu projektu nyní máme:
 
gen. Jaroslav Vinkler, 91 let - připravili jsme jeho biogram a z Vojenského historického ústavu získali přepis rozhovoru k událostem roku 1968, kdy pan generál ještě byl členem Generálního štábu čs. armády.
Vlasta Hubáčková, 85 let – vzpomínala na dětství a šití krojů a krojových součástí, Česká televize s ní natočila rovněž dokument v rámci pořadu Folklorika.
Marie Maňásková, 70 let – dcera p. Josefa Saláta, příslušníka 311.perutě RAF, kromě vzpomínky na otce nám povídala o událostech na konci 2.sv války
Jaroslav Švub, 91 let – bývalý zaměstnanec Okresní zemědělské správy, věděl hodně o kolektivizaci vesnice a událostech během války, kdy gestapo zatklo a popravilo několik rodin z Traplic a Košíků za přechovávání partyzána.
Ludmila Chytilová, 84 let – o dětství, škola a povinnosti doma, přespolní žáci
Zdeňka Zichová, 82 let – o dětství, o bunkru po partyzánech, o kolektivizaci vesnice, o těžkém životě mladých za války a jejich snaze zabavit se zpěvem a tancem
Kromě uvedených rozhovorů jsme z dostupných archivních materiálů zpracovali také tato témata:
  • Tradice masopustu, audionahrávka podle vzpomínek pamětníků
  • O masopustních maškarách
  • O lidové stravě
  • Na vejminku i ve špitále, jak se kdysi žilo starým lidem
Projekt jsme také přihlásili do soutěže Příběhy 20. století společnosti Post Bellum a později i do soutěže Gratias Tibi společnosti Člověk v tísni a obdrželi jsme čestný diplom za účast v celostátním kole soutěže.
Yvetta Mucková

 
Robotické centrum

Traplice 28.února 2016
Důležitou součástí Komunitní školy je nově otevřený polytechnický kroužek se zaměření na robotiku a drony, přírodní vědy, elektroniku a stavitelství. Hlavní funkcí těchto volnočasových aktivit je podpora polytechnického vzdělání a STEM. 
Účastníci kurzů a děti v kroužku se zde potkají s výrobou vlastních robotů Lego Mindstorms EV3, tvorbou modelů ze stavebnic Lego Technic, konstrukcí na platformě Arduino UNO, pokročilejší si pak mohou zkusit i 3D tisk či programování. Pro děti a mládež budou po vzájemné domluvě připraveny i zajímavé exkurze a programy. 

Naši sponzoři
Traplice, 2.ledna 2016
Děkujeme našim sponzorům, TechSoup Česká republika, Nadaci Agrofert, společnostem Continental Barum, Mesit Holding, Fatra za finanční a materiální pomoc, kterou jsme použili k podpoře jazykového vzdělávání, sportu, dětského folklorního souboru Hrozének a polytechnického vzdělávání  v rámci mimoškolní zájmové činnosti žáků školy.
Oceňujeme jejich dlouholetou snahu o společensko-odpovědný přístup i podporu neziskových organizací ve Zlínském kraji a věříme, že s jejich podporou se nám i v budoucnu společně podaří  pro děti a mládež připravit zajímavé akce a vzdělávací kurzy a podpořit tak jejich zájem o technické obory.


Za projevenou důvěru a vstřícnost děkují děti ze Základní školy a Mateřské školy Traplice a dobrovolníci z Komunitní školy.
 
mesit.gif
continental_logo-9e4b34b6.jpg
logozk.jpg

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one