Zájmové kroužky a vzdělávací kurzy ve šk. roce 2018/19
Traplice, 3. září 2018
Pondělí  14.45 - 15.15 Angličtina pro předškoláky, Yvetta Mucková
              17.00 - 18.30 Volejbalový oddíl, Kateřina Slavíková

Útery     14.45 - 15.15 Metoda dobrého startu pro předškoláky, Lucie Tůma Hrušková
                            

Středa      7.45 - 8.30 Angličtina s Chrisem Odiase, 9. třída
                 
8.40 - 9.25 Angličtina s Chrisem Odiase, 7. třída
                 9.35 - 10.20 Angličtina s Chrisem Odiase, 6. třída
               10.30 - 11.15 
Angličtina s Chrisem Odiase, 8. třída
               14.45 - 15.15 Zpívánky s tetou Darjou, Darja Katrňáková
               16.30 - 18.00 Volejbalový oddíl, Jakub Směták
               18.30 - 19.30 Jóga v denním životě, Marie Maňásková


Čtvrtek   13.30 - 15.30 Polytechnický kroužek, David Maňásek
               14.30 - 15.30 Tenisová přípravka, Karel Taft
               16.30 - 18.00 Volejbalový oddíl, Zdeněk Hrňa

Pátek      11.30 - 12.30 Sportovní kroužek, Stanislav Novotný
               
13.00 - 17.00 Google Ads a Google Grants, Karel Polák
               17.00 - 18.00 Arduino Akademie, David Maňásek 
                


Projekt Arduino
Traplice, 2.ledna 2016

Arduino je otevřená elektronická platforma, založená na jednoduché počítačové desce (hardware) a vývojovém prostředí, které slouží k tvorbě software. Arduino je nástroj pro tvorbu malých počítačů, které mají větší kontrolu a cit pro fyzický svět, než běžné počítače, jak je známe.
Pomocí Arduina můžeme vytvářet interaktivní objekty. Arduino deska získává údaje od různých snímačů a senzorů (například snímač osvětlení, vzdálenosti nebo jen obyčejné tlačítko) a na základě těchto údajů ovládá nějaké výstupy (rozsvítí LED, zapne světlo nebo motor či jiný fyzický výstup). Aby Arduino deska vykonávala to, co potřebujeme, musíme vytvořit program pro Arduino mikrokontrolér. Na to používáme programovací jazyk Arduino (založený na jazyce Wiring) a Arduino software (IDE), založené na prostředí Processing.

Základní Arduino deska je velmi jednoduchá a vyrobíme ji i svépomocí, nebo součástky můžeme pospojovat na kontaktním poli. Arduino tvoří v podstatě mikrokontrolér, krystal, napájecí zdroj 5V a převodník pro komunikaci s počítačem. Podle požadované funkce (např. ovládání motorů, displeje nebo bezdrátového modulu) Arduino projektu lze využít širokou škálu rozšiřujících desek pro Arduino. Tyto desky označujeme jako Arduino Shieldy. Dnes je jich veliké množství a ke každému je zpravidla volně k dispozici knihovna pro okamžité použití.
Arduino Software (IDE) je ke stažení zdarma. Arduino desky a příslušenství si můžete také zakoupit. K dispozici jsou originální Arduino desky, a klony od dalších výrobců. Originální desky Arduino budou fungovat za všech daných okolností a mají i potřebné certifikáty (CE, FCC, RoHS), pro zabudování do profesionálních produktů. Klony Arduino desek vykazují někdy problémy, jako je nekompatibilita hardware a ovladačů. Objevují se častěji problémy se spolehlivostí. To platí hlavně u Arduino klonů od bezejmenných výrobců z Číny. Originální desky jsou vhodné pro začátečníky a klony pro zkušenější uživatele, kteří si dokáží s případným problémem poradit. Klony od bezejmenných výrobců mohou být tak trochu sázka do loterie. I tady je ale možné natrefit na kvalitního dodavatele.
Postupem času se Arduino stalo mozkem tisíce projektů. Od jednoduchých, denně využívaných Arduino aplikací, až po komplexní vědecké přístroje. Světová Arduino komunita tvůrců, studentů, umělců, programátorů, studentů a profesionálů vytvořila kolem této platformy neuvěřitelné množství znalostí, které jsou na internetu veřejně přístupné. Česká komunita Arduino nadšenců sdílí své poznatky a informace na Arduino.cz fóru. Tyto informace jsou často velká pomoc pro nováčky, ale i zkušené Arduino bastlíře.
Arduino vzniklo na Institutu Interaktivního Designu ve městě Ivrea jako nástroj pro rychlé vytváření prototypů, určený pro studenty bez hlubších znalostí elektroniky a programování. Arduino komunita se zanedlouho velmi rozrostla. Arduino deska ze začala měnit a přizpůsobovat podle nových výzev a potřeb. Z jednoduchých 8bitových desek se Arduino měnilo na produkty pro IoT aplikace, 3D tisk nebo  speciální Arduino roboty. Všechny Arduino desky i software jsou kompletně Open Source. Arduino desky můžete jakkoliv využít, nebo je podle dostupných dat vyrobit. Můžete je také přizpůsobit konkrétním požadavkům a vytvořit si vlastní Arduino desku.
 
Proč Arduino?
Pro práci s fyzickým světem existuje spousta mikrokontrolérů a platforem. Oproti ostatním nástrojům Arduino rovněž zjednodušuje práci s mikrokontroléry, ale poskytuje následující výhody pro učitele, studenty či nadšené amatéry:
Nízkonákladovost – Desky Arduino jsou oproti ostatním platformám cenově dostupnější. Nejlevnější Arduino si sestavíte ručně. Dokonce již osazené desky nestojí více než 1000 Kč.

Multiplatformnost – Software Arduino funguje na operačních systémech Windows, Macintosh OSX a Linux. Většina ostatních prostředí je omezena pouze na Windows.
Jednoduché a čisté programovací prostředí – Programovací prostředí Arduino je jednoduché pro začátečníky, zároveň dostatečně flexibilní pro zkušené uživatele. Pro učitele je příhodně založeno na programovacím prostředí Processing  a začínající programátoři tak rychle pochopí, jak pracuje Arduino IDE.
Open source a rozšiřitelný software – Software Arduino je open source nástroj, který umožňuje další rozšíření zkušenými uživateli. Jazyk může být rozšířen přes knihovny C++. Pokročilí bastlíři mohou přepnout z Arduino do programovacího jazyka AVR C, na kterém je založen. Podobně také mohou přidat AVR-C program do Arduino programu.
Open source a rozšiřitelný hardware – Arduino je založeno na mikrokontrolérech od firmy Atmel. Návrhy Arduino desek jsou vydávány pod licencí Creative Commons. Zkušení vývojáři elektronických obvodů si mohou vytvořit vlastní verzi desky, rozšiřovat ji a vylepšovat. Začínající uživatelé si mohou vytvořit Arduino na kontaktním poli, pochopit jeho funkci a ušetřit tak peníze.
 

Vnuci vnukům
Traplice, 8.března 2016

I v letošním roce pokračoval projekt Vnuci vnukům. V rámci PR aktivit uveřejnil týdeník Dobré ráno s kurýrem rozhovor s vedoucí projektu, zástupkyní ředitele ZŠ a MŠ Yvettou Muckovou a mladé novinářky Daniela Srnská, Valentina Horáková a Aneta Svobodová připravily  nové rozhovory a audionahrávky s pamětníky.  V portfoliu projektu nyní máme:
 
gen. Jaroslav Vinkler, 91 let - připravili jsme jeho biogram a z Vojenského historického ústavu získali přepis rozhovoru k událostem roku 1968, kdy pan generál ještě byl členem Generálního štábu čs. armády.
Vlasta Hubáčková, 85 let – vzpomínala na dětství a šití krojů a krojových součástí, Česká televize s ní natočila rovněž dokument v rámci pořadu Folklorika.
Marie Maňásková, 70 let – dcera p. Josefa Saláta, příslušníka 311.perutě RAF, kromě vzpomínky na otce nám povídala o událostech na konci 2.sv války
Jaroslav Švub, 91 let – bývalý zaměstnanec Okresní zemědělské správy, věděl hodně o kolektivizaci vesnice a událostech během války, kdy gestapo zatklo a popravilo několik rodin z Traplic a Košíků za přechovávání partyzána.
Ludmila Chytilová, 84 let – o dětství, škola a povinnosti doma, přespolní žáci
Zdeňka Zichová, 82 let – o dětství, o bunkru po partyzánech, o kolektivizaci vesnice, o těžkém životě mladých za války a jejich snaze zabavit se zpěvem a tancem
Kromě uvedených rozhovorů jsme z dostupných archivních materiálů zpracovali také tato témata:
  • Tradice masopustu, audionahrávka podle vzpomínek pamětníků
  • O masopustních maškarách
  • O lidové stravě
  • Na vejminku i ve špitále, jak se žilo starým lidem kdysi 
Projekt jsme také přihlásili do soutěže Příběhy 20. století společnosti Post Bellum a později i do soutěže Gratias Tibi společnosti Člověk v tísni a obdrželi jsme čestný diplom za účast v celostátním kole soutěže.

Rok řemesel
Praha, 1.března 2016

Pokud urychleně nepřehodnotíme náš přístup k výchově nových řemeslníků, hrozí, že nám poteče v brzké době do bot. Z Číny lze sice importovat prakticky cokoliv, ale klempíře, pokrývače nebo tesaře nikoliv. I z tohoto důvodu bereme v naší Komunitní škole prapor do rukou a připojujeme se k  historicky největší tuzemské ofenzívě na podporu živnostenského řemesla – Roku řemesel 2016.

Pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zemědělství a za podpory Komerční banky a společnosti Mediatel se řemeslo stane nejskloňovanějším slovem příštích měsíců. Akce navazuje na Rok průmyslu a technického vzdělávání Svazu průmyslu a dopravy ČR a v rámci desítek akcí v regionech chce dokázat, že tradiční české profese mají budoucnost.


Po celý rok 2016 budou spotřebitelům představovány jednotlivé řemeslné profese, ve velkých mediálních kampaních nám ukážou, jak vybírat svého řemeslníka, v jakých cenových relacích se jejich služby pohybují, jak porovnávat kvalitu nebo třeba jak přistupovat k reklamacím. K tomu bude spuštěn největší tuzemský řemeslný web, zaměřený na koncového spotřebitele. Bude založen na interaktivním vyhledávání řemeslníků ve všech klíčových profesích, přičemž každý zákazník si bude moci zadat svoji polohu a poptávaného řemeslníka nebo provozovnu a v jednoduchém grafickém rozlišení dostane obratem informaci o nejbližším dodavateli, včetně referencí. Web bude zákazníkům sloužit i k vyřizování reklamací s garancí AMSPCR a konkrétních cechů. Rok řemesel vyhlásí nejvýznamnější řemeslné počiny, zrealizuje v regionech desítky výstav a ukázek řemeslného fortelu a provede několik odborných analýz stavu a vnímání českého řemesla.

S transparentem „Lepší je být dobrý řemeslník než špatný inženýr“ zahájí zásadní diskusi o změně v učňovském školství a nezbytných inovacích v oblasti středního technického vzdělávání. Společně s cechy a společenstvy se připraví dlouho očekávané změny v Živnostenském zákoně.

Rok řemesel bude úzce provázán s další zásadní aktivitou asociace – Integrovaným záchranným systémem obcí. Společně s nejdůležitějšími aktéry života na venkově předkládá devíti pilířový plán opatření, která omezí odliv mladých lidí z vesnic a regionu a tím vytvoří základ pro udržení a zakládání malých provozoven obchodů, služeb a drobného řemesla v obcích.

Slavnostní vyhlášení Roku řemesel a Integrovaného záchranného systému obcí proběhlo 3. listopadu 2015 na největším setkání tuzemských malých a středních firem – Dni podnikatelů ČR – pod záštitou prezidenta Miloše Zemana. Jeho součástí bude otevřená diskuse s rozhodujícími členy vlády nad konkrétní podporou řemeslníků v oblasti daňové, při zahájení podnikání nebo například při skládání mistrovských zkoušek.

V letošním roce kampaň hodlá přesvědčit vládu, že diskuse o živnostnících a řemeslech nesmí sklouznout jen do roviny daňových paušálu a zdravotních či sociálních odvodů, ale že jejich úloha je zejména ve vytváření obslužnosti regionu a že jsou základem udržitelnosti života v obcích. Chce přesvědčit mladé lidi, že řemeslo není jen nostalgická vzpomínka na minulost, ale že se jedná o profese spojené s novými technologiemi. Chce přesvědčit i školy, že pouhými deklaracemi o zlatých českých ručičkách a perspektivě dnes nikoho nezískáme a že je nutné zahájit úplně jiný systém vzdělávání v technických oborech učňovského a středního typu. A že začít se musí již na základní škole.

Řemeslník není ten, kdo nás přišel ošidit, ale ten, kdo nám dokáže nabídnout kvalitní službu. Musíme přesvědčit společnost, že řemeslo si zaslouží vetší respekt.

 
Robotické centrum

Traplice 28.února 2016
Důležitou součástí Komunitní školy je nově otevřený polytechnický kroužek se zaměření na robotiku a drony, přírodní vědy, elektroniku a stavitelství. Hlavní funkcí těchto volnočasových aktivit je podpora polytechnického vzdělání a STEM. 
Účastníci kurzů a děti v kroužku se zde potkají s výrobou vlastních robotů Lego Mindstorms EV3, tvorbou modelů ze stavebnic Lego Technic, konstrukcí na platformě Arduino UNO, pokročilejší si pak mohou zkusit i 3D tisk či programování. Pro děti a mládež budou po vzájemné domluvě připraveny i zajímavé exkurze a programy. 

Naši sponzoři
Traplice, 2.ledna 2016
Děkujeme našim sponzorům, Nadaci Synot, Nadaci Agrofert a společnostem Continental Barum, Mesit Holding, Fatra za finanční a materiální pomoc, kterou jsme použili k podpoře jazykového vzdělávání, sportu, dětského folklorního souboru Hrozének a polytechnického vzdělávání  v rámci mimoškolní zájmové činnosti žáků školy.
Oceňujeme jejich dlouholetou snahu o společensko-odpovědný přístup i podporu neziskových organizací ve Zlínském kraji a věříme, že s jejich podporou se nám i v budoucnu společně podaří  pro děti a mládež připravit zajímavé akce a vzdělávací kurzy a podpořit tak jejich zájem o technické obory.

Za projevenou důvěru a vstřícnost děkují

děti ze Základní školy a Mateřské školy Traplice a dobrovolníci z Komunitní školy.

 
mesit.gif
Nadace Agrofert.jpg
continental_logo-9e4b34b6.jpg
synot.jpg

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one